Tagem Elektrikli Traktör Ne Zaman Satışa Sunulacak ?

13 Temmuz 2020 0 Yorum

Sponsor Bağlantılar

Tagem (Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü) tarafından üzerine çok düşülen ve 2. prototipi de tamamlanan elektrikli traktör için henüz seri üretim bandı kurulmadı. Fakat Genel Müdür Özkan Kayacan Ağustos ile Eylül ayı arasında üretim bandının kurulması ve seri üretime geçilmesini söylemişti.

 

Yakıt Maliyetlerini Aşırı Derecede Düşürecek

 

Mevcut yakıt fiyatlarını göz önünde bulundurursak elektrikli traktör çiftçilerimiz için yakıt maliyetini düşüreceği kesin. Elektrikli makineler hem yeşil enerji kullanır hemde doğaya zarar vermez. Tarımın kendisi zaten doğa olduğu için böyle makineler ve traktörlerin tarımda sıkça kullanılması da olumlu olacaktır. Dünyanın hemen hemen her yerinde faliyet gösteren büyük firmalar bile elektrikli traktör üretimine başladı. Örneğin Fendt e100 modeli şuan satışta.

 

Norss - Otonom elektrikli traktör

 

Bununla birlikte John Deere'de batarya sorunu bulunmayan ve kablolu traktör üretmek için kolları sıvayalı çok olmuştu. Hatta Avustralya, Kanada ve Amerika gibi geniş arazilerde kullanılmak üzere otonom traktörlerin üzerine de gidildiği bu dönemde gelişen teknolojiyi ürettiğimiz bu traktörlere uygulayarak dünya devleriyle yarışabiliriz.

 

 

Türk Elektrikli Traktörü Dünya Markası Olur mu ?

 

 

Gerçekten Türkiye traktör ve tarım makineleri üretiminde birçok elverişli firmaya, bilgi birikimine ve tecrübeye sahip. Dünya traktör ve tarım aletleri pazarında gittikçe büyüyen, rakip firmaları satın alan bu güçlü firmalarla fikir alışverişleri yapılabilir. Daha ucuzunu değil, daha iyisini yaparsak bu pazarda önümüzdeki 100 belki 200 yıl Türk markalarının boruları öter.

 

2020 yılı için ilk üretimin banttan ineceğini söyleyen TAGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan yakıt maliyeti sayesinde bugün satışa sunulsa traktörün günlük 1000 sipariş alacağını da sözlerine eklemiş. Katılıyoruz, çiftçimizin en çok belini büken şey kuşkusuz ki yakıt maliyeti. Fakat çiftçilerimiz ellerindeki traktörleri ne yapacak ? bu konuda da kurulacak fabrika ve firmanın kolaylıklar sağlaması, israf olmaması açısından çiftçinin elindeki traktörleri alarak onları da elektrikli traktörlere çevirmeleri elzemdir.

Yazar Hakkında

Kazım USLU

Traktörler hakkında bilgiler ve güncel fiyat listeleri paylaşıyorum.

Tarım Haberleri kategorisinden Yazılar

Yorum Yapılmamış

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın