Ford Traktörün Tarihçesi (Fordson)

13 Temmuz 2020 0 Yorum

Sponsor Bağlantılar

Ford traktör(Fordson) 1907 yılında üretime başlamış ve dünyanın birçok ülkesinde üretim tesisi kurmuştur. Doğduğu yer olan Michigan Eyaletinde Dearborn şehrinde 1907'den 1928 yılına kadar üretime devam eden Henry Ford, sırasıyla İrlanda Cork (1919 - 1932 yılları arasında) ve İngiltere Dagenham şehrinde (1933 - 1964) Fordson traktörlerini üretmeye devam etmiştir.

 

Fordson Model F Traktör

 

Bu traktörler 1924 yılında Leningrad şehrinde bile üretildi. Türkiye'de ise Ford traktörleri 1970'li yılların başlarında satışa çıkarılmış ve Anadolu'nun birçok şehrinde halen çalışmaya devam eden Ford 3600, Ford 4600 gibi modelleri görmek mümkündür. Birçok modeli bulunan Ford traktör 1986 yılında Sperry-New Holland firmasını satın alarak firmanın adını Ford New Holland olarak değiştirdi. O zamanlar New Holland mini yükleyiciler, saman ekipmanları ve balyalama araçları üretmekteydi.

 

1980 model Ford 3600

 

 

Ford New Holland traktör ve tarım araçları üretim firması 1993 yılında İtalyan otomotiv devi Fiat tarafından satın alındı ve firma satın aldığı firmanın adını New Holland olarak güncelledi. New Holland firması halen Fiat'ın ortak olduğu CNH Industrial grubunda faaliyet göstermektedir.

 

Fordson Logosu

 

CNH Industrial bünyesinde bulunan diğer firmalar ise; Case IH, Steyr, Case İnşaat Ekipmanları, New Holland Agriculture, New Holland İnşaat, Iveco, Astra, Iveco otobüs, Heuliez otobüs, Magirus, Iveco Askeri Araçlar, FPT Industrial. Çoğu kaynakta 1917 olarak bilinen tarih Fordson için geçerlidir. Asıl tarih firmanın ilk kurulduğu adıyla yani Henry Ford & Son Ltd olarak 1907'dir. Ford firması 16 Haziran 1903 tarihinde Dearborn, Michigan Eyaletinde kurulmuştur.

 

 

Fordson Model N

 

Fordson olarak üretilen traktör modellerini listeleyecek olursak;

 

  • Fordson Model F
  • Fordson Model N
  • Fordson All Around (Fordson Row Crop olarakta bilinir resmini aşağıda bulabilirsiniz.)
  • Fordson Major E27N
  • Fordson New Major
  • Fordson Dexta
  • Fordson Power Major
  • Fordson Super Major (Ford 5000 Serisi)
  • Fordson Super Dexta (Ford 2000 Serisi)

 

Fordson All Around Modeli

 

Ford traktörleri günümüzde New Holland olarak devam ediyor. Şuan Fordson Model N serisi traktörleri New Holland Boomer serisi altında üretilmeye devam ediyor.

 

 

New Holland Traktörleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Başka bir traktörün tarihini merak ediyorsanız Bilgi kategorimize göz atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kazım USLU

Traktörler hakkında bilgiler ve güncel fiyat listeleri paylaşıyorum.

Tarım Haberleri kategorisinden Yazılar

Yorum Yapılmamış

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış, hemen bir tane yapmak ister misin ?

Yorum Yapın