Dünyanın en Güçlü 5 Traktörü

big-boy-versatile-1080

Traktör, tarım makinelerinin atası ve günümüzde modern tarım, bahçe tarımı ve birçok tarım türünün olmazsa olmazıdır. Dünyanın birçok ülkesinde traktörler arası çekişmeler yarışlara dönüşmüşken yine dünyada birçok traktör firması traktörlerin güçlerini yarıştırmaktadır. Dünya üzerinde üretilen en güçlü olarak adlandırabileceğimiz 5 devasa traktör modelini sizler için paylaşıyoruz.

1 – Büyük Bud 747

Amerika Birleşik Devletlerinde 1977 yılında bir traktör fuarında sergilenen ve Dünyanın en büyük en güçlü traktörleri arasına giren devasa traktör modelidir. Normal traktörlerden 2 katı büyüklüğünde olan bu traktör, 4.3 metre yüksekliğe sahiptir. Böylesine büyük bir traktörün ağırlığıda illaki çok olacağı için 43 ton olarak hesaplanmıştır. Traktörün ölçülmüş tam uzunluğu 8.2 metredir. 16 silindirli Detroit Diesel marka 960 beygir motora sahiptir.

2- Versatile Big Boy 8 Çeker 1080 HP Traktör

Bu traktör 600 beygir gücünde 19 litre hacimli v12 motora sahiptir. Traktör 8 tekerli ve bu 8 tekerinide güç dağıtan harika bir tasarımı vardır. Traktörden daha çok bir tren lokomotifini andırsa da bu tam bir modern tarım traktörü. Kanadalı traktör üreticisi Versatile tarafından üretilmiştir. 9,14 metre uzunluğua sahip bu traktörün 6 metreden daha fazla bir genişliği bulunuyor. Ayrıca 3,35 metrelik bir yükseklikten bahsetmekte doğru olur.

3- AGCO Challenger MT975B Traktör

Traktör 570 beygir gücünde Caterpillar dizel motor 18.1 litrelik bir motor tarafından desteklenmektedir. Yukarıdaki örneklere bakıldığında biraz küçük kalabilir ama işlevselliği neredeyse aynıdır. 7.3 metre uzunluğa, 4,86 metre genişliğe ve 3,6 metre yüksekliğe sahip bu traktör AGCO tarım tarafından üretilmektedir.

4- Case IH Steiger Quadtrac 620 Traktör

682 Beygir gücünde Case’nin FPT 12.9 litre 6 silindir dizel bir motora sahip bu traktör Amerika’da üretilmektedir. 1779 Litrelik yakıt deposu, traktörün uzun süreler boyunca çalışmasına olanak sağlamaktadır. Ağırlığı ise 22 Ton’dur. 16 ileri ve iki geri vitesi vardır.

5- Upton HT14/350 2 Çeker Traktör

1978’de Avusturalya’da kullanılan Upton, yine bu listeye girmeyi hak eden traktör modellerinden birtanesidir. Cummins NTC-350 14 litrelik 350 Beygir 6 silindir bir motora sahip olan Upton net ağırlığı bilinmese de 25 tondan fazla olduğu düşünülmektedir. Motor gücüne bakıldığında yukarıda bulunan traktörlerin yanına bile yaklaşamayacak bu traktörün bu listede bulunması size garip gelebilir. Ama başlıkta dikkatimizi üzerine vereceğimiz bir ifade bulunmaktadır; 2 Çeker. Tanklar gibi traktörler üretmek isteyen bu firma yüksek beygir güçlü 2 çeker bir traktör üretmeyi başarmıştır.

Traktorler.NeT

Traktör bilgileri, fiyat listeleri, traktörlerle ilgili teknik içerikler içeren websitesidir. Aklınızdaki traktör modelini sitemizde aratarak hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir