Dünden Bugüne Fendt Traktörleri

fendt-380-gta

Fendt, 1937 yılında Xaver Fendt tarafından Almanya’da kurulan tarım aletleri ve traktör üretimi sağlayan firmadır. İlk üretimleri Fendt kardeşlerin babalarının demirci atölyesinde 6 Hp gücünde ve tekli bir pulluk çekebilen birkaç traktör ile başladı.

Üretime 1937 yılında Dieselross F 18 adını verdikleri 16 beygirlik traktörler ile devam ettiler. Takvimler 1949 yılını gösterdiklerinde Demirci atölyesindeki aylık traktör üretimi 20 adeti bulmuştu.

1953 yılında ise kendinden römorklu 12 Beygir gücündeki traktör ile Alman tarım ödülünü kazandı. Favorit 1 modeline 1958 yılında geçen firma, bu modelde yüksek hızlara ulaşabilen yeni şanzıman ve 40 beygir motor kullanmaya başladı.

1975’te ise firma şarap üreticisi, şerbetçiotu ve meyvecilik ile uğraşanlara özel tasarıma sahip 42,50 ve 65 beygir gücünde üç farklı motorun bulunduğu bir traktör serisini üretti.

Bu tarihden bir yıl sonra yüksek teknolojili ve 6 silindirli motorlara sahip konforlu Favorit LS modelinin üretimine geçildi. Bu serideki traktörlerin beygir güçleri 250 beygire kadar çıkmaktaydı.

1980 yılında 300 çiftçinin bir traktörde olması gerekenler olarak tanımladıkları şartlara bağlı olarak traktör üretimine geçildi. Bu şartlar ise saatte 40 km hıza ulaşabilecek, 4 lastiğinde fren sistemi bulunacak, Turbomatik ve konforlu kabine sahip olacak ve kauçuk lastikleri barındıracaktı.

Buna bağlı olarak firma Fendt 380 GTA modelini piyasaya sundu. Bu şartlarında üstünde üretimlere başlayan firma her türlü ihtiyacı karşılayacak güçte ve her türlü tarım işlerinde kullanılacak traktörler üzerinde üretimlerini devam etti.

Üreticilerin ihtiyaçlarını karşılayan ve düşük maliyetli ürünleri piyasaya sokan Fendt markasının günümüzde dünyanın en modern traktör fabrikasına ve oldukça güçlü modern traktörler üretmesine pek şaşmamak gerekiyor.

Traktorler.NeT

Traktör bilgileri, fiyat listeleri, traktörlerle ilgili teknik içerikler içeren websitesidir. Aklınızdaki traktör modelini sitemizde aratarak hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir